Türkiye Cumhuriyeti

Panama Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye-Panama İkili İlişkileri, 03.06.2017

Ülkelerimiz arasındaki diplomatik ilişkiler 1950 yılında tesis edilmiştir. Panama’da görevlendirilen ilk  Büyükelçimiz Şanıvar Olgun, 1 Mart 2014 tarihinde görevine başlamış, Panama Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliğine atanan Büyükelçi Jorge Hernan Miranda Corona ise, Kasım 2015 tarihinde görevine başlamıştır. Panama’nın 2012 yılından itibaren İstanbul’da bir Başkonsolosluğu bulunmaktadır.

 

Büyükelçiliğimizin kurulumundan sonra  2014 yılında “Türkiye Cumhuriyeti ile Panama Cumhuriyeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşması”, 2015 yılında "Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Panama Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Dışişleri Bakanlıkları Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı", 2016 yılında ise “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Panama Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültürel İşbirliği Anlaşması” ile  Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Panama Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Denizcilik Alanında İşbirliği Anlaşması”gibi çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalanmıştır.

THY’nin, İstanbul-Bogota-Panama-İstanbul güzergahındaki uçuşlarına 4  
Mayıs 2016 tarihinde başlamasıyla ikili ilişkilerin güçlenmesinin yolunun önü daha da açılmıştır.

 

İki ülke parlamentolarında 2016 yılında karşılıklı olarak dostluk grupları kurulmuştur. Dostluk grubunun Türk tarafı başkanlığını TBMM'de AK Parti Osmaniye  Milletvekili Suat Önal yaparken, Panama Ulusal Meclisinde ise 
Panama Demokratik  Değişim Partisi (CD) Milletvekili  Dania  Bernal 
yapmaktadır.

 

Türkiye Panama ile ikili ilişkilerinin yanısıra, Panama’nın üyesi bulunduğu , Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA), OAS (Amerika Devletleri Teşkilatı), Latin Amerika ve Karayipler Ülkeleri Topluluğu (CELAC) kapsamında da bu ülkeyle işbirliğini sürdürmektedir.

Türkiye, Orta ve Latin Amerika’ya açılım politikası kapsamında  SICA ve OAS’da gözlemci üye statüsündedir  CELEC ile ise diyalog mekanizması mevcuttur.
 

2016 yılında Panama ile ticaret hacmimiz 108,2 milyon Dolar seviyesinde gerçekleşmiş olup, Panama’ya ihracatımız 96 milyon Dolar, Panama’dan ithalatımız ise 12,2 milyon Dolar seviyesindedir.

Ülkemizden Panama’ya yapılan son yüksek düzeyli ziyaret 2016 Haziran ayında Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Sayın Ahmet Arslan’ın Genişletilmiş Panama Kanalı açılış töreni vesilesiyle Panama’yı ziyareti olmuştur.